HM7000-21TXS: Bluetooth® & DCC Sound Decoder (21-pin) View larger
HM7000-21TXS: Bluetooth® & DCC Sound Decoder (21-pin)
R7322
Hornby
HM7000-21TXS - BLE decoder (21 Pin - TXS Sound)
More details
This product is out of stock
ScaleSuitable for several scales
Add to my wishlist
Ask about product
R7322
More info
Part of the innovative new HM7000 range, this 21-pin Bluetooth® and DCC sound decoder is ready to plug into locomotives featuring a 21-pin (NEM660) socket. You'll find the 8 pin socket in Hornby locos and many other locomotives in OO, HO and some smaller scale locomotives.
The decoder is designed to supply 1000mA continuous load to the main motor and a peak demand of 1500mA. Making it highly suitable for most OO, TT and HO scale locos.
Box Contents:
1 Decoder,
1 Sugar-cube Speaker,
1 set of assorted speaker enclosures.
Dimensions :
Decoder: 30x16x5mm
Speaker: 15x11x3mm